Ostropest plamisty


Autor: herbaaga | Kategorie: zioła 
Tagi: ostropest plamisty  
07 lutego 2020, 13:20

 

Ostropest plamisty – właściwości:

 

Ze względu na swój skład ostropest plamisty ma szerokie zastosowanie zdrowotne. Flawonoidy, aminy biogenne, kwasy organiczne, witaminy C i K, białka, duża ilość kwasu linolowego (50%) i sole mineralne, to część drogocennego składu rośliny. Sylimaryna (2-3%) sprawia, że ostropest plamisty jest silnym przeciwutleniaczem. Wytwarzany z nasion ostropestu lek stosuje się m.in. przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce oraz w trakcie leczenia nowotworów. Lek jest całkowicie nieszkodliwy i może być stosowany nawet przez kobiet w ciąży oraz karmiące matki.

Ostropest plamisty – zastosowanie:

 

Właściwości ostropestu pomagają w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Oto główne przykłady jego leczniczego działania:

 

działa oczyszczająco i przeciwzapalnie stymuluje regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby posiada właściwości odtruwające chroni wątrobę przed takimi truciznami jak alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, czy trującymi właściwościami muchomora sromotnikowego ma własności przeciwkrwotoczne i przeciwzakrzepowe wzmacnia ściany naczyń krwionośnych zwiększa wydzielanie soków trawiennych poprawia trawienie poprawia laktację

 

Ostropest – właściwości lecznicze

 

Substancją leczniczą znajdującą się w ziarnach ostropestu jest przede wszystkim sylimaryna. Jest to związek, który wykazuje właściwości:

 

przeciwzapalne, przeciwutleniajace, spazmolityczne, odtruwające, żółciopędne.

 

Sylimaryna:

 

regeneruje uszkodzoną wątrobę, np. przez alkohol, leki, chroni wątrobę przed działaniem trucizn i toksyn, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.

 

Inne składniki ostropestu to:

 

kwasy organiczne o działaniu antybakteryjnym i żółciopędnym, wspomagające trawienie, sterole roślinne obniżające poziom cholesterolu, garbniki o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym, kwas linolowy chroniący przed chorobami układu krążenia i nowotworami, przyspieszający metabolizm, leczący choroby skóry, np. łuszczycę.

Na jakie choroby stosować ostropest? 

 

Ostropest jest zalecany w leczeniu następujących chorób:

 

wirusowe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, uszkodzenia wątroby wywołane alkoholem, toksycznymi substancjami i lekami, kamica żółciowa, nieżyt dróg żółciowych, wysoki poziom cholesterolu, stany zapalne skóry.

 

Poza tym jest to lek stosowany w dolegliwościach żołądkowych (wzdęcia, zgaga), na migreny, na endometriozę. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny go zażywać przed podróżą.

Ostropest plamisty - sposób użycia:

 

W przypadku chorób, dla których ostropest plamisty może być lekarstwem, rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne. Wówczas ostropest plamisty przyjmowany jest w tabletkach, zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

W celu poprawienia naszego zdrowia, czy oczyszczenia organizmu, najlepszą formą przyjmowania ostropestu jest ta naturalna – czyli nasiona.

 

Koszyczki kwiatowe ostropestu zbiera się pod koniec sierpnia lub we wrześniu, gdy jego nasiona mają już barwę brązową. Ostropest plamisty należy suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu, a następnie zebrać nasiona.

 

W sklepach możemy nabyć nasiona całe lub zmielone. Ostropest plamisty występuje także pod postacią oleju.  Ze zmielonych nasion możemy również przygotować napar. Wystarczy 2 zmielone łyżeczki ostropestu zalać wrzątkiem i odczekać aż temperatura pozwoli nam go wypić.

 

Ostropest plamisty możemy dodawać do sałatek, czy musli.

Jak stosować ostropest plamisty?

 

Ostropest jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich, a nawet w sklepach spożywczych.  Można kupić całe ziarna, ziarna zmielone, tabletki lub kapsułki oraz olej z ostropestu. Najwięcej właściwości zachowują całe ziarna. Można je dodawać do sałatek, do ciasta chlebowego, do owsianki, jogurtu, zup itd. Mają neutralny smak, więc nie zmieniają smaku potrawy.

 

Ostropest plamisty mielony jest używany do robienia naparu i herbaty. Wystarczy dwie łyżeczki proszku zalać gorącą wodą i pić 2-3 razy dziennie. Mielone ziarna dosyć szybko wietrzeją, dlatego korzystniejsze jest kupowanie całych ziaren i mielenie ich bezpośrednio przed użyciem.

 

Ostropest w postaci tabletek czy kapsułek należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta.

Olej jest używany do pielęgnacji skóry i włosów, do stosowania miejscowego. Wspomaga leczenie chorób skóry, opóźnia starzenie się skóry, nawilżą przesuszone, osłabione włosy.

Ostropest plamisty – dawkowanie:

 

Ostropest plamisty może być spożywany codziennie, w ilości1-2 łyżeczek.

Skutki działania ostropestu dadzą się zauważyć po 2 tygodniach, jednak do celów leczniczych trzeba go stosować co najmniej przez miesiąc.

Ostropestu plamistego nie można przedawkować, nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych, chociaż na początkowym etapie u niektórych osób może wywoływać problemy trawienne (biegunki).

 

Ostropest plamisty - przeciwskazania i skutki uboczne:

 

Skutki uboczne przyjmowania ostropestu mogą przede wszystkim dotyczyć osób, które są na niego uczulone. Są to często osoby uczulone na karczochy, kiwi i stokrotki. U niektórych osób ostropest plamisty może powodować bóle głowy, swędzenie, zgagę, niestrawność, biegunkę oraz bóle stawów.

 

Ponieważ ostropest plamisty obniża poziom cukru we krwi, osoby chore na cukrzycę i hipoglikemię powinny stosować go pod nadzorem lekarza.

 

Uwaga, ostropest plamisty może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz